Čajovna rytířů Jedi || Jedi Order || Karel May || Belenorovo Česky || English
Home > Diskuze > Veřejná > DROGY [A ZE BY HUDBA?:-)]
24.09.2024 (3.141.47.25)

DROGY [A ZE BY HUDBA?:-)]

Zakladatel: Oscarius

Drogy - Nazory na navykove latky, jako napr. marihuana, hašiš, kokain, heroin, pervitin,... + popr. LSD, durman...

<< | <> | >>

Belenor
31.08.2005 12:55
S: Mno, detaily o zpevakovi asi Oscaria nezajimaji :-) To je az na hlubsi studium IM :-)

O: doplnim S.: poslechni vickrat s odstupem casu, aby se to rozlezelo :-)

K tematu: pozivaji jazzmani drogy?

SirPesZ
31.08.2005 12:27
Bel>>> Hm, tak jo :-).

Oscarius>>> No, tak tady máš Sign of the Cross :-). Jestli to je studiová verze (což předpokládám), tak je nazpívaná Blazem Baylem, který u IM moc nevydržel (=byl tam jen asi 5 let). IM měli ještě dva jiný zpěváky, takže jestli budeš chtít jinej hlas, ozvi se ;-).

Jo a co se týká Sign of the Cross, poslechni si ji víckrát, jak říká Bel, anpoprvé Ti to možná přijde jako rachot. (já měl štěstí, že první od IM jsem slyšel Afraid To Shoot Strangers, která je taková klidnější, tedy alespoň začátek)

Naposledy upraveno: 31.08.2005 12:31, SirPesZ

Welcome to my world of death and pain

kapo
31.08.2005 12:19
to mas asi pravdu, bele, ale askarek uz jsi to predelal na drogovou a hudebni diskuzi, takze to zas az tak nevadi :)

Belenor
31.08.2005 09:01
Jo, jeste jedna vec :-) Songy IM jsou casto smutne, ponure, mozna melancholicke, to mam rad a proto u me taky asi vedou :-)

Jo a sorry vsem diskutantu v diskuzi o drogach za dlouhe vylevy o hudbe, nepatri to sem, ale prijde mi to prinosnejsi, nez drogy :-)

Naposledy upraveno: 31.08.2005 09:02, Belenor


Belenor
31.08.2005 08:59
Klidne bych ti i neco na net hodil, ale osobne si myslim, ze je to zbytecna prace, protoze tvuj predsudek je silny a z vlastni zkusenosti vim, ze zrovna skladby Iron Maiden se mi libi az po opakovanem poslechu. Nejprve totiz slysim tu metalovou jednoduchost a kraval, az opakovanym poslechem objevuju kvality.

Zrovna Sign of the Cross je tomu prikladem. Bracha mel album, ze ktereho pochazi, na kazete a poustel mi to furt dokola - holt souziti v jedne mistnosti. Byl jsem tehdy ulitly na Oldfieldovi, ktery, priznejme si, zas tak hlucny obvykle neni, takze jsem brachovi rikal, at to ztlumi, at to vypne, posmesne jsem parodoval nektere melodie atd. Jenze pak mi otec koupil kytaru.

To uz jsem byl lehce nahlodan, stahnul jsem tabulaturu zminene skladby a zkusil jsem ji jaksi prozkoumat z muzikantskeho hlediska a naucit se ji, abych bratrovi udelal radost. A ejhle, ono to slo, z pocatku jsem nezvladal rychlejsi mista, ale trenink je mocna vec. Odhalil jsem svoje rockovejsi ja :-)

Mne se Maiden libi, protoze nejsou uplnou prisernosti, ktere jsou u metalu pomerne zvykem, jejich baskytarista Steve Harris, ktery tvori vetsinu hudby a slov, podle me invenci ma a nebyt toho, ze mu k vyjadreni vyhovuje metal, mohl by prorazit i v jinych stylech. Ale myslim si, ze zvolil spravne.

Jednoduchost hudby bych mohl zkusit obhajovat kvalitnimi texty (vetsinou), ale oproti fandum hip-hopu vim, ze hudba je o hudbe a nikoliv o textu, takze uznavam, ze Maiden nikdy nebudou znit jako nejlepsi jazzmani, tak to musis brat, byt shovivavy a dat jim sanci :-) Musel bych na obhajobu opet opakovat, ze jednoduchy lid si zada jednoduchou hudbu - pochybuju, ze bych se tak skvele vyradil na jazzovem koncertu, jako na koncertu Iron Maiden, stoje vepredu u hrazeni a skanduje slogany jejich refrenu.

A abych tu jen neplkal: <a href="http://pratele.majerco.net/sotc.zip">Sign of the Cross</a> - zabaleno v zipu a pozor, je to mp3, ale koncovku jsem pro jistotu zmenil na xxx, takze prejmenovat po rozbaleni. Necham to tam par dni a pak smazu.

Naposledy upraveno: 31.08.2005 09:05, Belenor

Oscarius
30.08.2005 23:12
SPZ: Vis co, ja nechci soudit IM, kdyz je neznam, tak si to chci poslechnout. SKupiny maji svoje vyhody, ale i ne.. Jak kdy. Ja se spis priklanim k variante jednotlivcu, kteri hrajou kazdy s kazdym.
4D61792074686520666F726365206265207769746820796F752E2E2E00

kapo
30.08.2005 22:26
SPZ: stejne to nezname, tak nemusis jmenovite :D

SirPesZ
30.08.2005 20:50
Oscar>>> Mno, možná tím, jak ty hudebníci takhle "přelétají", tak si tím udržují větší originalitu. Ale osobně fandím spíš kapelám než jednotlivcům. Je to taková domáčtější atmosféra :-).
K IM, no já tě nenutím si od nich něco poslechnout, jen to uvádím jako příklad metalu (protože to znám nejvíc), ale jestli si od nich chceš něco poslechnout, tak bych ti nějaký vzorky moh poskytnout (jako Belenor asi před třičtvrtě rokem tady na webu:-) ).
Na FTP budu něco nahrávat až v září (což není tak daleko). Osobně bych nahrál něco z každýho desetiletí. Ze sedmdesátejch let ještě desku nemaj, takže z osmdesátejch bych dal... Hallowed be thy Name (protože je moje oblíbená), z devadesátejch let Sign of the Cross (protože je moje oblíbená) a ze "současnosti"(2000)... Blood Brothers (protože ji nahrál i Bel a mám ji taky rád) a nebo že bych dal Face in Sand nebo Dance of Death? Mno, něco tam pozejtří hodím, ok?
Máš pořád zájem, abych to tam neházel zbytečně.
Welcome to my world of death and pain
Oscarius
30.08.2005 18:19
V jazzu jsou treba maximalne kvarteta, tria a tak, ktery spolu natoci treba desku, ale nikdy nehrajou cely zivot spolu a porad hraje nekdo s nekym jinym. Myslim, ze pojem repeticnost urcite neni na miste, zalezi na tom, z jake strany se na to divas. A to, co pises v prvnim odstavci je pravda, a proto se mi taky metal nelibi :-). ALe kdyz uz jsme u toho, co byste mi reba od tech IM doporucovali? Abych preci jen taky nekecal neco o metalu, kdyz se v tom neorientuju.
<BR>
-
<BR>
Nezbyva mi nic nez souhlasit :). Rikas to, co jsem vlastne skryte myslel ja. Ale nemusis byt znalec a umet ani jednu stupnici a muzes jazz chapat. Mne se proste akorat nelibi, ze (jak jsi psal) ej sice na kazdem jednotlivci, co bude poslouchat. Jenze to neni az zas tak pravda. Uz ze zacatku se ze vsech stran na tebe vali muzika (jina nez jazz) a cele tvoje okoli posloucha neco, a kdyz to neposlouchas ty, tak vetsinou byvas tercem posmesku. Mne se to teda nestalo (jeste aby, ty by dostali :-), od mala jsem si jel svou cestou, ale prijde mi lito, ze to tak uz mnoho lidi dneska moc nedela.
<BR>
Bele, musime zase nekdy nekam zajit, ja ti prinesu nejakej jazz a uvidis, ze tomu prijdes na chut ;).
4D61792074686520666F726365206265207769746820796F752E2E2E00

SirPesZ
30.08.2005 08:28
Mno, slyšel jsem Iron Maiden Cover tří písní (dvě od Children of Bodom a jednu od Cradle of Filth) a musím říct, že IM jsou velice melodičtí :-).
Welcome to my world of death and pain

Belenor
30.08.2005 08:24
Mno, mozna v jazzu nejsou kapely, ale i tak jsi jmenoval nejake osoby - a myslim, ze u konkretnich osob by se s jejich mirou fantazie dalo mluvit o repeticnosti, ne? No, u znamych asi mene, pac jsou znami z nejakeho duvodu, ze? Samozrejme, ze metal zni vesmes podobne a zalezi uz jen na invenci autora, zda kopiruje, nebo je kopirovan. Diky technicke zdatnosti jazzmani (tech negru se sagem :-) asi zvladaji vice variovat melodie, harmonie. Take nejsou nuceni hrat tak rychle jako metalisti, kde nezbyva, nez pri vysokych rychlostech drzet par strun a drhnout trsatkem jako pri nejake trasavce. To prispiva k tomu, ze si mohou jazzmani vice vyhrat.

Kdyz uz tu pretrasame Maiden, tak oni jsou uz kmeti a zacinali v dobe, kdy i metal obsahoval vyrazne a napadite melodie, samozrejme s postupem casu a prichodem ruznych bliti se melodie ztraci, zustava rychlost a hluk. Pravda, muzu se mylit, moc jsem toho z metalu neslysel, vlastne ho ani nemam moc rad (az na IM).

K hudebni nauce - myslel jsem to v sirsim pojmu, hudebni teorii, bez jeji znalosti si jazz podle mne tolik neuzijes, protoze nevis, co to tam hrajou za genialitky, samozrejme se muzu plest, jazz neposloucham, protoze jsem linej shanet dobre veci. Jen vyjimecne. Vcera jsem si pustil radio classic a chytil jsem zrovna nejaky swing, parada, ale cilene jazz nehledam -> nebudu tedy radsi posuzovat (problem je, ze bych zjistil, ze se mi jazz libi :-) Ty posuzujes metal na zaklade nekolika skladeb, cos slysel, a jako muzikant vidis, ze je jednoduchy a vadi ti to. S tim holt nic neudelame :-)
Oscarius
29.08.2005 19:46
SPZ, vim, ze kazda kapela je jina necim jinym :). Driv jsem taky poslouchal rock, rock ´n´ roll, bigbeat a tak. Ale ja to soucasne rockove proste povazuju za nic. Vyhoda jazzu je, ze tady kapely nejsou. Jazz je pestra muzika az moc. Muzes to hrat na styl klasiky, ale je to porad jazz.
4D61792074686520666F726365206265207769746820796F752E2E2E00

SirPesZ
29.08.2005 19:14
Oscar>>> Souhlasím, ale to co popisuješ ty, tak to u IM cejtim taky. A možná to je podobný, ale je to daný tím, že je to stále jedna kapela. Ty tady mluvíš o jazzu jako o celém hudebním stylu a to předpokládám, že celý styl bude pestřejší, než jedna kapela. Víš, každá kapela je něčím charakteristická, tak to ti může přijít, jako "stejné". Neříkám, že všechno od nich je originální, ale že by bylo stejný všechno, to ne.
Taky záleží, cos slyšel.
Welcome to my world of death and pain
Oscarius
29.08.2005 16:26
... A bele, co se tyce te hudebni nauky, to je neco, co rad nemam :). Tam se chodilo v prvni druhe tride, tam te akorat nauci co je to kvintakord, co je melodicka a harmonicka stupnice, nejake ty italske nazvy a to je cele :-).
4D61792074686520666F726365206265207769746820796F752E2E2E00
Oscarius
29.08.2005 16:24
To, ze jazz je prazakladem vseho pravda neni. Pochazi z plantazi (treba New Orleans), ale takovym vzorem pro jazz je africka hudba, i kdyz to nekdy treba moc pripominat nemusi. A za vyrokem, ze valna cast dnesni hudby vychazi z jazzu je pravda, ale souhlasim s tebou, ze na kazdem je, at si vybere, co chce. Ja se jen snazim ostatni presvedcit, aby trochu nahledli do historie a nepredstavovali si pod jazzem jenom "negry se sagem", jak mi nedavno jeden kamarad (technar) rekl :-/.
4D61792074686520666F726365206265207769746820796F752E2E2E00
Oscarius
29.08.2005 16:21
Drahy Bele :),
Definovat hudbu neni tak jednoduchou zalezitosti. A kdyz se to tak vezme, tak ja zatracuji vetsinu hudby i nehudby. Co se tyce tech IM, tak jsem to parkrat slysel a nelibi se mi to. nekdy mi to prijde na to stejny brdo. V jazzu je skvele, ze mi muzes pustit treba 10 skladeb, ktery neznam, a zapamatuju si tu melodii, protoze je kazda originalni a nepodoba se ostatnim. Nevim jak jsou na tom IM, ale ve tride je "metalak", a kdyz mi jednou neco poustel, tak je to proste jine.
<BR>
No, ale veta, ze jazz neni od srdce je nesmysl. Jazz jde prave od srdce, jde od pocitu a kdyz se ta pisnicka nejak jmenuje, tak ten nadech je v tom citit. Jazz je samozrejme taky o technice, fantazii, ale to srdce je tam skoro nejdulezitejsi, zejmena v tech improvizacich. A zcela uznavam, ze vsechno neni sracka a najde se par dobrych kusu :-).
4D61792074686520666F726365206265207769746820796F752E2E2E00

Belenor
29.08.2005 12:50
To sem nepatri, Sire :-)

kapo
29.08.2005 12:06
no yay! :D

SirPesZ
29.08.2005 10:43
No, to je dost, že se Bel vrátil z dovči :-).

Jak bylo, Bele?

Naposledy upraveno: 29.08.2005 10:43, SirPesZ

Welcome to my world of death and pain

Belenor
29.08.2005 08:00
Drahý Oscarie,

řekni zde definici hudby, jistě ji znáš z hudební nauky, a aplikuj na tebou zatracovaný metal. Ano, metal je jednoduchá hudba, ale hudba to překvapivě je (oproti technu a podobným odrůdám, kde často chybí melodie apod. - bez melodie hudby není). Třeba Iron Maiden, ať již defilovi přijdou sračkózní či ne, zvládám při troše tréninku hrát i bez třech let studií, no a co? :-). Mají výrazné vícehlasé melodie, občas zajímavé harmonie, ale většinou jednoduché metalové, vrchol složitosti jsou změny délky taktů (teď si nevybavuju, jak se to přesně jmenuje :-) ale mám na mysli to, že je třeba chvíli 7/8 a chvíli 9/8 a pak to přejde na 4/4 nebo tak něco, to Ironi občas dělají, mam ten pocit).

Víš, jaký je problém s jazzem? Nastínil jsi to sám, když jsi zmínil, cože to ten muzikant zahrál za genialitu. Většina lidí neprošla hudební naukou a krásu jazzu, který mi kolikrát přijde spíše technický, než od srdce, neodhalí. Proto neškolenému plebsu stačí i tříakordová táborová písnička, protože to má melodii, text, zazpívají si a je jim lépe, než u jazzu. Znám pár profesionálních (rozuměj: studovaných) muzikantů, kteří také nadávají na jednoduchost současné hudby, ale i tak občas zmíní sem tam nějaký song, protože ne vše, co není nazváno jazz, je úplná sračka.

Z tvého podání mi to přijde, že jazz je prazákladem všeho, ale jistě nahlédneš, že to tak není, i jazz se vyvíjel z něčeho předtím, ne? Bohužel tu mi chybí znalosti z dějin hudby, abych s tebou mohl mluvit tímto směrem. A o jazzu toho vím také málo, abych jej mohl plně pomlouvat, jako tu ty pomlouváš jiné styly, ve kterých máš jistě velký přehled. Každopádně tvůj výrok, že většina současné hudby vychází z jazzu, mě opět přesvědčuje, že hudby jsou pouze dva druhy - dobrá a špatná - a je na každém jednotlivci, aby si volil sám, ostatním může pouze doporučovat, ale neměl by hanět.

Naposledy upraveno: 29.08.2005 08:02, Belenor

<< | <> | >>